Bańki mydlane - ciekawostki i eksperymenty
Czy wiesz, że każda bańka mydlana ma swój unikalny kolor? Z czego to wynika? Bańki mydlane kojarzą się z beztroskim dzieciństwem, często goszczą na imprezach urodzinowych i przyjęciach. Nic dziwnego, w końcu przynoszą mnóstwo frajdy młodszym i starszym, powodują uśmiech na twarzach, wyzwalając przy tym sporo pozytywnych emocji. Dowiedz się więcej na temat baniek, poznaj ciekawe fakty i eksperymenty do wykonania w domu razem z dzieckiem.
Spis treści:
- Jak powstają bańki mydlane?
- Dlaczego bańki mają kształt kulisty?
- Dlaczego bańki mydlane pękają?
- Bańki mydlane w kolorach tęczy
- Eksperymenty z mydlanymi bańkami
- Czym puszczać bańki mydlane?
- Zestawy do stworzenia baniek mydlanych
Jak powstają bańki mydlane?
Do stworzenia baniek potrzebna jest głównie woda i detergent. Do profesjonalnych płynów dodawane są również soda i guma guar, które przedłużają żywotność bańki.
Kiedy zamoczymy patyczek z pierścieniem w płynie i zaczniemy dmuchać, powstaje mydlana kula. Jak to się dzieje? Po dodaniu do wody detergentu jej napięcie powierzchniowe spada, tworzy się wtedy trójwarstwowa błona. Dmuchając, wtłaczamy do środka błony powietrze, więc błona powiększa się i przyjmuje znany nam kształt bańki.
Dlaczego bańki mydlane mają kształt kulisty?
Widzieliście kiedyś bańki mydlane w kształcie serca albo w kształcie prostopadłościanu?
No właśnie! Dlaczego więc bańki mydlane mają kształt kuli? Chodzi tutaj głównie o napięcie powierzchniowe. Według wybitnego fizyka medycznego Dariusza Aksamita najłatwiej wytłumaczyć to zjawisko, wyobrażając sobie … brudne naczynia w kuchni.
Kiedy dochodzi do zetknięcia się wody z powietrzem, powstaje napięcie powierzchniowe, które odpowiada za to czy naczynia pozostaną brudne. Używając różnych detergentów, zmniejszamy to napięcie i pozwalamy, aby woda przedostała się do wnętrza. Powróćmy do baniek mydlanych. Napięcie powierzchniowe rozchodzi się równomiernie we wszystkich kierunkach, ściąga więc naszą bańkę, co ma wpływ na jej kształt.
Bańki przyjmują kształt kuli, bo to właśnie kula charakteryzuje się najmniejszym polem powierzchni przy największej objętości.
Dlaczego bańki mydlane pękają?
Skoro wiemy już, jak powstają bańki mydlane i dlaczego zawsze mają kształt kuli, poznajmy odpowiedź na pytanie dlaczego właściwie pękają i jak to się dzieje, że możemy obserwować je zaledwie przez krótką chwilę.
Za pękniecie bańki, odpowiada znane nam już zjawisko napięcia powierzchniowego. Kiedy ono maleje, a w tym przypadku dzieje się to bardzo szybko, automatycznie bańka mydlana „znika”.
Bańki w kolorach tęczy
Czy wiesz, że każda bańka mydlana ma swoją unikalną barwę?
Nie znajdziemy dwóch identycznych. Jak to możliwe? Okazuje się, że odpowiedzialne jest za to zjawisko optyczne zwane iryzacją (tzw. tęczowanie). Światło płata nam figla, ponieważ odbija się od warstw, stopniowo docierając do dalszych, a kiedy dociera do naszego oka, my widzimy tęczowe refleksy, mimo że tak naprawdę bańka jest przezroczysta.
Bańkowe eksperymenty
Warto wiedzieć, że bańki mydlane mogą stanowić nieocenioną pomoc edukacyjną. Przy ich pomocy można wytłumaczyć najmłodszym wiele zjawisk np. fizycznych i przyrodniczych.
-
Czy można trzymać bańkę na dłoni? Okazuje się, że tak! Wystarczy tylko wyciągnąć z szafy zimowe, koniecznie bawełniane rękawiczki, założyć je na dłonie i gotowe.
-
Do kolejnego doświadczenia przyda nam się słoik do wekowania, słomka, jednorazowy kubeczek i oczywiście płyn do baniek. Tym razem przekonamy się, jak długo możemy cieszyć się widokiem tęczowych kul. Rekord to aż 362 dni. Na czym to polega? Moczymy kubeczek w płynie i wkładamy go do zamoczonego słoika. Dmuchamy bańkę słomką i umieszczamy ją ostrożnie na kubeczku. Zostaje tylko ostrożnie zamknąć wieczko słoika i ustanowić nowy rekord!
-
A może by tak stworzyć bańkę w bańce? Do tego eksperymentu wykorzystamy kuchenny lejek i słomkę. Zanurzamy brzeg lejka w płynie, dmuchamy w lejek, tworząc bańkę sporych rozmiarów. Nie wypuszczamy jej, zakrywając otwór lejka. Zanurzamy słomkę w płynie, następnie wsuwamy ją powoli do mydlanej bańki i dmuchamy.
Czym puszczać bańki mydlane?
Producenci baniek mydlanych zadbali o to, by akcesoria do puszczania ich wyrobów były różnorodne. Najbardziej popularny jest patyczek umocowany na zakrętce buteleczki z płynem. Taki zestaw przeznaczony jest do puszczania mniejszych baniek, jeśli chcemy cieszyć się widokiem baniek o większych rozmiarach, możemy wybrać obręcze dostępne w różnych wariantach np.: pętli, motylka.
Ogromne bańki mydlane możemy puszczać również przy pomocy sznurka. Ten też dostępny jest w różnych wariantach, od pojedynczej pętli do połączonych ze sobą, przypominających chmurki lub okulary. Daje to mnóstwo możliwości zabawy! Ciekawe propozycje obręczy mają w swojej ofercie Tuban i Fru Blu od TMtoys.
Kreatywne zestawy do tworzenia małych i dużych mydlanych baniek
Na rynku coraz częściej dostępne są oryginalne zestawy do tworzenia baniek m.in. pistolety, które po naciśnięciu spustu wypuszczają mnóstwo kolorowych baniek. Znajdziemy je w ciekawych kształtach zwierzątek i bajkowych postaci. Ostatnio bardzo popularne stały się kosiarki z funkcją puszczania baniek mydlanych.
Zobacz także inne artykuły na blogu sklepu internetowego OdiDodi.pl: