PUCIO - seria książeczek i gier dla najmłodszych
Poznaj wyjątkową serię książeczek PUCIO przygotowaną przez polskiego logopedę i pedagoga dziecięcego. Książki z sympatycznym przedszkolakiem to doskonała pomoc dla malucha przy nauce pierwszych słów. Przeżyjcie mnóstwo przygód razem z Puciem, który łączy naukę z zabawą!
Seria książeczek i gier PUCIO jest dedykowana najmłodszym, którzy dopiero zaczynają mówić (oraz dzieciom z opóźnionym rozwojem mowy). Są jednak tytuły, które wykorzysta starsza pociecha np. przy nauce czytania.
Autorką książeczek logopedycznych i tzw. matką Pucia jest Marta Galewska-Kustra – logopeda i pedagog dziecięcy, pedagog kreatywności, posiada również tytuł doktora nauk humanistycznych. Za przepiękną oprawę graficzną odpowiada Joanna Kłos — absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Dlaczego Pucio jest tak wyjątkowy?
Książeczki dla dzieci z tej serii są dostosowane do poszczególnych etapów rozwoju malucha (na przestrzeni całej serii PUCIO dorasta razem z dzieckiem). Rozwijają nie tylko mowę, ale także pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalny i społeczny brzdąca.
Dodatkowo rodzice znajdą w nich cenne wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób można samodzielnie wspierać rozwój mowy u dziecka.
Wspólna zabawa z Puciem pomoże dziecku:
- udoskonalić wymowę spółgłosek i samogłosek,
- wzbogaci słownictwo,
- wprowadzi w świat budowy zdań,
- zachęci również do powtarzania po rodzicu usłyszanych liter, słów.
Kim jest Pucio?
Tytułowy bohater serii to sympatyczny, dorastający przedszkolak. Razem z dzieckiem możemy obserwować codzienność Pucia i jego wesołej rodziny: mamy, taty, Misi, Bobo, Funia i całej reszty. Spędzimy z nimi dzień, przeżyjemy przygodę, lub po prostu zaobserwujemy, w jaki sposób Pucio zachowuje się w codziennych sytuacjach.
Książeczki z Puciem bezpieczne dla dziecka
Książki z serii PUCIO są wykonane z grubego, sztywnego kartonu, więc rodzice mogą być spokojni, kiedy dziecko weźmie je do rąk. Warto wspomnieć, że w tych książkach dla dzieci użyto przejrzystej czcionki bezszeryfowej (bez ozdobników).
Treść na każdej stronie jest krótka, co sprawia, że maluch nie męczy się, obserwując i słuchając opowiadania. Seria logopedyczna PUCIO jest częścią serii „Uczę się: mówić, wymawiać, opowiadać” wydawnictwa Nasza Księgarnia. Składa się z dużych książek, mniejszych, kieszonkowych wersji i ćwiczeń uzupełniających.
Co zawiera każda książka z serii PUCIO?
Każda książeczka z serii PUCIO na początkowych stronach zawiera instrukcję dla rodzica, jak można wykorzystać ją do zabawy, jak pomóc dziecku rozwijać aparat mowy. W dużych książkach na każdej stronie są wyróżnione elementy, które pokazują, na co warto w danym tekście zwrócić uwagę, jakie pytania zadawać. Na końcowych stronach zawsze jest podsumowanie najważniejszych słów, zwrotów, zdań itp.
Ile jest książeczek PUCIO?
Autorka Pucia stworzyła już sześć dużych książek dla najmłodszych i sześć wersji mini książeczek. Dodatkowo w puciowej serii są także puzzlowe układanki i gry dla fanów sympatycznego chłopca.
PUCIO – wszystkie części po kolei
PUCIO UCZY SIĘ MÓWIĆ. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych.
Pucio uczy się mówić to pierwsza część przygód tytułowego bohatera, w którym tak naprawdę dopiero poznajemy sympatycznego przedszkolaka. Książeczka jest przeznaczona dla dzieci od około roku i starszych z opóźnionym rozwojem aparatu mowy.
Treść opiera się na wyrazach dźwiękonaśladowczych (tzw. onomatopei), samogłoskach napisanych dużą, wyrazistą czcionką oraz króciutkich zdaniach umieszczonych obok ilustracji.
Książeczka Pucio część 1 opisuje codzienne sytuacje z otaczającego nas świata przy pomocy prostych, podstawowych słów. Do tego mamy duże ilustracje, które bez wątpienia przyciągną uwagę malucha.
PUCIO MÓWI PIERWSZE SŁOWA.
Druga część popularnej serii książeczek Pucio ma o wiele więcej ćwiczeń logopedycznych niż pierwsza. Pojawiają się podstawowe rzeczowniki i czasowniki dotyczące najbliższego otoczenia malucha.
Gdzieniegdzie natkniemy się również na przyimki, które mogą stanowić wyzwanie dla najmłodszych, na początek chodzi tutaj jednak o samo oswojenie się z nimi. Książeczka przeznaczona jest dla dzieci od 2. roku życia. Dziecko powoli zaczyna wtedy łączyć wyrazy w proste zdania i ćwiczy mowę.
„Pucio mówi pierwsze słowa” opowiada o jednym dniu z życia szalonej rodziny ulubionego bohatera. Pytania na dole zachęcają dziecko do aktywnego słuchania i interakcji z rodzicem. Co to? Parasol! Kto to? Dzieci!
PUCIO I ĆWICZENIA Z MÓWIENIA, czyli nowe słowa i zdania.
Tym razem szczęśliwy Pucio razem z rodziną spędza ferie w górach, gdzie mieszka ciocia razem z wujkiem i córką Mają. Ile ciekawych rzeczy można robić w górach: rzucać się śnieżkami, jeździć na sankach lub łyżwach, ulepić bałwana. Nowa część to nowe wyzwania!
W trzeciej części książeczek z serii PUCIO na brzdąca czekają nowe przymiotniki, rzeczowniki, czasowniki i przyimki. Tym razem treść oparta jest na zdaniach bardziej złożonych z dopełnieniem.
Pucio nam podrósł, więc potrafi już odmieniać czasowniki i rzeczowniki. Pytania umieszczone pod ilustracją pozwolą na ćwiczenie tej umiejętności wspólnie z dzieckiem w formie zabawy.
PUCIO NA WAKACJACH. Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków.
Pucio razem z rodziną wyjeżdża na wakacje. Ciocia postanawia zabrać najbliższych swoim kamperem na Kaszuby! Jak spędzą ten czas nad morzem? Zbudują zamek z piasku, wybiorą się na wycieczkę rowerową, czy zwiedzą latarnię morską? Kolejne przygody Pucia zachęcą przedszkolaki do poszerzenia słownictwa i samodzielnego wypowiadania głosek.
Czwarta część Pucia to tzw. część artykulacyjna, stworzona z myślą o dzieciach, które już mówią w wieku od 3 do 6 lat. W niej stawiany jest „nacisk” na wymowę poszczególnych głosek m.in.: ś, ź, sz, rz, z, r, mamy również bardziej rozbudowany tekst i sceny z dłuższymi dialogami. Książka pozwoli sprawdzić rodzicom, na jakim etapie rozwoju mowy jest ich szkrab.
Warto wspomnieć też, że pod ilustracją na pasku autorka umieściła elementy, które podzieliła na różne kategorie wiekowe. W wyrazach pod obrazkami można zauważyć wyróżnione na czerwono głoski, które w danym wieku dziecko powinno poprawnie wymawiać.
PUCIO UMIE OPOWIADAĆ.
„Pucio umie opowiadać” to kontynuacja serii rewelacyjnych książeczek z ulubieńcem najmłodszych. Piąta już część niezwykle wzrusza zarówno dzieci, jak i rodziców, bo pojawia się nowy członek rodziny — Bobo.
Narratorem jest sam Pucio, który z własnej perspektywy opowiada, co zmieniło pojawienie się na świecie jego młodszego rodzeństwa. Sytuacje przedstawione w tej książeczce rozczulają i bawią do łez.
„Pucio umie opowiadać” to idealna książkowa propozycja dla dzieciaków, które uczą się opowiadać i rozwijać swoje wypowiedzi. Tym razem na dolnym pasku są obrazki, z których w prosty sposób można odtworzyć usłyszaną przed momentem historyjkę.
PUCIO W MIEŚCIE. Zabawy językowe dla najmłodszych i starszych dzieci.
Już jest długo wyczekiwana szósta część Pucia. Sprawdź, co jest w środku.
Małe książeczki Pucio
Mniejsze wersje książeczek to cztery tytuły + 2 nowości:
- „Pucio zabawy gestem i dźwiękiem”,
- „Co robi Pucio?”,
- „Pucio mówi dzień dobry”,
- „Pucio mówi dobranoc”,
- „Pucio zostaje kucharzem”,
- „Pucio chce siusiu”.
Pierwsza propozycja to książeczka interaktywna ze względu na to, że zachęca dziecko do wskazywania obrazków i wypowiadania dźwięków. W środku m.in. zabawa w chowanego (A kuku!), ziewanie (Aaa), czy klaskanie (bicie brawa).
Druga książeczka dla najmłodszych dzieci „Co robi Pucio?” składa się z dużych, przejrzystych ilustracji, pytań i odpowiedzi. W środku podstawowe rzeczowniki i czasowniki. Co to? Kubek. Co robi Pucio? Pije.
Książeczka na dobry początek dnia zachęca dziecko do wykonywania prostych czynności, ma na celu rozbudzić małego śpiocha i wprawić go w dobry humor.
Książka przeznaczona do czytania na dobranoc, ma pomóc uśpić maleństwo opowieścią o zmęczonym dźwigu, czy wiewiórkach, które cały dzień skakały po drzewach, a teraz chcą iść spać.
Najnowszy Pucio
W tym roku na rynku ukazały się aż dwie nowości:
Gry i pudełka
W pudełkach z serii PUCIO znajdziesz:
- przeróżne pomysły na rozwijające zabawy z dzieckiem,
- instrukcje, w jaki sposób wykorzystać zawartość pudełka w zależności od wieku, potrzeb i możliwości pociechy,
- a także cenne wskazówki od doświadczonego logopedy.
Puzzle „Pucio co tutaj pasuje” doskonale ćwiczą spostrzegawczość malucha. Brzdąc, trzymając w ręku kółeczko z ilustracją, ma za zadanie odnaleźć pasujące elementy i razem je połączyć.
„Pucio gdzie to położyć” to plansze, na których przedstawione są pomieszczenia w domu, meble i sprzęty, które można na niej umieścić.
Pudełko „Pucio czego brakuje” to wyzwane dla najmłodszych, którzy muszą pomyśleć, czego brakuje Puciowi do wykonania danej czynności, odnaleźć to i dać ulubieńcowi.
Książki, gry i puzzle z Puciem znajdziesz w sklepie internetowym OdiDodi.pl.
Zobacz także inne artykuły na blogu sklepu zabawkowego OdiDodi.pl: