Dixit - zostań bajarzem

2021-02-18
Dixit - zostań bajarzem

Poznaj zdobywcę prestiżowej nagrody Spiel des Jahres 2010, grę planszową, którą pokochały miliony graczy na całym świecie. Przekonaj się, na czym polega fenomen tej planszówki i czy warto mieć grę Dixit w swojej kolekcji. Zapnij pasy i wyrusz w podróż do świata wyobraźni!


Dixit – co to za gra?

Dixit to wciągająca gra w skojarzenia niezwykle pobudzająca wyobraźnię. Gra inna niż wszystkie, bez kostki, za to z planszą (również niezwykłą, ale o tym poniżej), wydana w 2008 roku we Francji. Dixit rozwija kreatywne myślenie i potrafi zaskoczyć graczy. Ciekawa rozgrywka zaczyna się w gronie trzech osób, jednak im więcej graczy, tym lepiej. Do gry możemy zaprosić rodzinę, przyjaciół, znajomych, osoby, które na co dzień nie grają w planszówki, a to dlatego, że zasady są wyjątkowo proste i można je bardzo szybko wytłumaczyć. Dixit idealnie nada się na imprezę, spotkanie przy kawie, czy rodzinną posiadówkę, urozmaici czas spędzony z bliskimi. Tytuł gry – „dixit” oznacza po łacinie „on/ona powiedział/a", w ten sposób rozpoczynano stare opowieści. W grze na skojarzenia zmieniamy się w bajarza - narratora, który wymyśla hasło związane z obrazkiem na karcie, nie może być ani za łatwe, ani za trudne. Wygraną zapewni nam wypośrodkowane hasło i to, w jaki sposób zagłosują inni gracze. Można więc powiedzieć, że dixit sprawdza, czy razem z innymi uczestnikami gry „nadajemy na podobnych falach”.

Zawartość pudełka w grze Dixit

Dixit plansza
dixit pionki
Dixit żetony

Co znajdziemy w środku pudełka gry Dixit? Zacznijmy od samego pudełka, które jak się okazuje oprócz funkcji przechowywania, pełni też rolę planszy, na dodatek niezwykłej. Na tekturowej wkładce zamieszczony jest tor punktacji, po którym poruszamy się przy pomocy drewnianych pionków w różnych kolorach. Pionki mają kształt króliczków i tworzą magiczny klimat niczym z „Alicji w Krainie Czarów”. Kolorom królików odpowiadają żetony wykonane z grubej tektury. Najważniejsze jednak są karty, których w pudełku jest aż 84 sztuk. Pięknie ilustrowane karty to prawdziwe, intrygujące dzieła sztuki, czasem nietypowe, tajemnicze, skłaniające do refleksji, czasem bardziej oczywiste. Do gry dołączona jest instrukcja w różnych językach.

Dixit zawartość pudełka

Dixit – zasady gry

 • Jak grać w Dixit? Przygotowanie do gry zajmie nam minutę. Każdy z graczy wybiera swój pionek i bierze żetony w odpowiadającym mu kolorze, następnie umieszcza go na polu 0.

 • Uczestnicy dostają po sześć kart, których nie pokazują nikomu. Gra dzieli się na rundy, w każdej rundzie inny z graczy wciela się w rolę narratora, wybiera dowolną ze swoich kart i wymyśla do niej hasło – skojarzenie. Można je przedstawić na wiele sposobów, podać tytuł książki, zanucić melodię, zacytować fragment wiersza, lub po prostu powiedzieć, Wybór należy do bajarza i zależy od jego kreatywności.

 • Kiedy narrator już wie, mówi skojarzenie na głos i kładzie zakrytą kartę na środek. Pozostali uczestnicy gry dokładają do leżącej na środku karty swoją, dowolnie wybraną, zgodną według niego ze skojarzeniem wypowiedzianym na głos przez narratora.

 • Teraz bajarz miesza karty pod stołem, by nikt nie mógł śledzić kart i zasugerować się m.in. kolejnością wykładania.

 • Narrator wykłada odkryte karty i przypisuje im kolejne numery.

 • Wszyscy gracze (za wyjątkiem narratora) starają się teraz odnaleźć kartę należącą do narratora. W tym celu ze swoich żetonów potajemnie wybierają numer odpowiadający numerowi karty, na którą chcą zagłosować i kładą go (zakrytego) przed sobą.

 • Gracze odkrywają żetony i kładą je przy kartach o odpowiednich numerach (wskazanych na żetonach).


   

 • Punktacja

 • Kiedy każdy z uczestników wytypował kartę narratora lub gdy nikt nie wskazał karty należącej do narratora – wszyscy (oprócz narratora) dostają po 2 punkty.
 • Pozostałe przypadki – narrator i gracz, który wytypował jego kartę dostają po 2 punkty

 • Za każdym razem – każdy gracz (oprócz narratora), na którego kartę ktoś zagłosował dostaje 1 punkt


   

 • Uczestnicy gry poruszają się pionkami po torze, zależnie od otrzymanej liczby punktów. Przesuwają swoje króliczki na pole z numerem zsumowanej liczby punktów.

 • W następnej rundzie zmienia się narrator. Zostaje nim osoba, która siedzi po lewej stronie od poprzedniego bajarza.

 • Uczestnicy dobierają karty (tak, aby zawsze mieć ich sześć).

 • Rozgrywka w Dixit kończy się kiedy skończą się karty, wtedy na podium staje osoba, której króliczek stoi na polu z największą liczbą punktów.

Gra Dixit

Dixit a Dixit Odyseja – czym się różnią?

Zacznijmy od zawartości pudełka. W Dixit Odyseja jest aż 12 pionków w kształcie królików, czyli aż o sześć więcej niż w podstawowej wersji gry. Grać może więc grupa licząca nawet do 12 osób. Tor punktacji tym razem nie znajduje się na obramowaniach pudełka, lecz można go swobodnie wyjąć i rozłożyć na stole. W Dixit Odyseja przygotowano puste przegródki na dodatkowe karty, przydadzą się, kiedy zakupimy dodatki, które możemy przechowywać w jednym pudełku zamiast w dwóch. Żetony z podstawowej wersji dixita zostały zamienione w pojedyncze karty z otworami do głosowania. Dixit Odyseja proponuje dodatkowe warianty gry, w tym Dixit Party dla większej grupy graczy np. na imprezie. Liczba kart w obu wariantach gry pozostaje taka sama.

Karty Dixit karty do gry Dixit Dixit karty do gry dixit karty do gry Gra dixit karty

Dodatki do gry Dixit

Dodatki do gry Dixit to 84 karty, które urozmaicą rozgrywkę w klasyczną wersję Dixit, jak i Dixit Odyseja. Rozmiar kart jest taki sam, więc idealnie pasują do wyżłobień w pudełku podstawowej wersji gry. Plansza i pionki nie są dołączone do dodatków, ponieważ możemy wykorzystać te z klasycznego dixita. Warto sięgnąć po nie, kiedy często gramy w Dixit i znudziły nam się karty z podstawki.

Gra Dixit 2: Przygody

 

Dixit 2: Przygody

Przeżyj niepowtarzalne przygody z dodatkiem do gry dixit. W środku znajdziesz karty z ilustracjami prosto ze snów. Obrazki w tajemniczym, bajkowym klimacie stworzył francuski grafik i autor książek dla najmłodszych – Clement Lefevre, którego rysunki cenią sobie renomowani wydawcy. Abstrakcyjne ilustracje wywołują mnóstwo skojarzeń, mogą przywoływać wspomnienia z dzieciństwa lub naprowadzać na tytuły bajek i filmów.

Gra Dixit 3: Podróże

 

Dixit 3: Podróże

Trzecia część gry Dixit zabierze Cię w podróż do świata wyobraźni. Wyjątkowe karty przygotował francuski artysta - Xavier Collette. Na ilustracjach można dostrzec więcej szczegółów, które mogą nabrać zupełnie innego znaczenia i naprowadzić gracza na nietypowe skojarzenia. Temat przewodni jest tutaj rozumiany dwojako, po pierwsze jako podróż w znaczeniu wycieczki, ale i podróż w głąb siebie. Zobaczymy więc zarówno piękne krajobrazy, jak i nostalgiczne kadry z życia, skłaniające gracza do refleksji.

Gra Dixit 4: Początki

 

Dixit 4: Początki

Rozszerzenie gry Dixit 4 obraca się w tematyce szeroko rozumianych początków. Mamy możliwość obcowania z prawdziwymi dziełami sztuki, jednak tym razem w nieco mrocznym wydaniu. Ilustrator – Clement Lefavre zadbał o to, by karty dostarczały nowych skojarzeń i urozmaicały podstawową grę Dixit.

Gra Dixit 5: Marzenia

 

Dixit 5: Marzenia

Karty w piątym dodatku do gry Dixit zostały przygotowane przez francuskiego ilustratora i reżysera filmów animowanych – Fracka Diona. Oniryczne ilustracje przeniosą graczy do krainy marzeń.

Gra Dixit 6: Wspomnienia

 

Dixit 6: Wspomnienia

Dixit 6 to zestaw dodatkowych kart do klasycznej wersji dixit. Ten dodatek szczególnie przypadnie do gustu najmłodszym, ponieważ obrazki są przyjazne, sprawiają wrażenie wyjętych z bajek i kreskówek. Dixit 6 to magiczny wehikuł czasu, który przeniesie graczy do przeszłości, do świata wspomnień. Za wyjątkowe ilustracje odpowiadają Carine Hinder i Jerome Pelissier.

Gra Dixit 7: Wizje

 

Dixit 7: Wizje

Siódmy już z dodatków do gry dixit proponuje karty z unikalnymi, pozłacanymi zdobieniami. Jedyne w swoim rodzaju karty przedstawiają ilustracje autorstwa Mariny Coudray. Nieoczywiste połączenia fantastycznych elementów mogą naprowadzić na zupełnie nowe skojarzenia, dając tym samym mnóstwo możliwości zabawy.

Gra Dixit 8: Harmonia

 

Dixit 8: Harmonia

Jeśli poprzednie dodatki zburzyły nieco harmonię,ta będzie próbowała ją odnaleźć. Przynajmniej na pierwszy rzut oka wszystko jest tutaj idealnie poukładane, a co jeśli odwrócić kartę do góry nogami? Nowy rysownik – Paul Echegoyen przedstawia ilustracje w zupełnie odmienny od poprzednich wersji sposób. Znajdziemy tu motywy biblijne, mitologiczne i bajkowe.

Gra Dixit 9: Edycja jubileuszowa

 

Dixit 9: Edycja jubileuszowa

W dziewiątym – limitowanym dodatku do gry Dixit, wszyscy twórcy i ilustratorzy z poprzednich wersji gry połączyli swoje siły, by stworzyć coś niepowtarzalnego z okazji 10 rocznicy powstania gry. Ilustracje są tajemnicze i mroczne, wprowadzają pewien niepokój, ale mają swój morał.

 Gra Dixit 10: Zwierciadła

Dixit 10: Zwierciadła

Najnowszy dodatek do gry Dixit to podróż pośród zwierciadeł, w których ujrzysz rzeczywistość. Jak ją zinterpretujesz? Wyjątkowe ilustracje mają bajkowy charakter i czasem przypominają kadry z drugiej części filmu „Alicja w krainie czarów”.

 Podsumowanie

 • Dixit to unikalna gra, która bez wątpienia wzbogaci kolekcję gier każdego fana nieszablonowych planszówek.

 • Bawić się przy niej mogą zarówno dzieci, jak i dorośli.

 • Gra idealna na imprezę, na rodzinne spotkanie, wieczór planszówek, dzień bez prądu.

 • Zasady gry są proste (możemy również wymyślić własne), tłumaczenie można przeprowadzić w czasie rozgrywki.

 • Dixit może spodobać się osobom, które na co dzień nie grają w planszówki.

 • Malownicze karty nadają grze unikalnego charakteru.

 • Dodatki urozmaicają grę, dzięki temu Dixit nigdy się nie nudzi!

Zobacz także inne artykuły na blogu sklepu internetowego OdiDodi.pl:

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

Dixit 5: Marzenia gra REBEL

Dixit 5: Marzenia gra REBEL

94,64 PLN74,17 PLN
Dixit 8: Harmonia

Dixit 8: Harmonia

81,59 PLN74,17 PLN
Gra Dixit 2, Przygody

Gra Dixit 2, Przygody

94,64 PLN74,17 PLN
Gra Dixit 3, Podróże

Gra Dixit 3, Podróże

94,55 PLN74,17 PLN
Gra Dixit 4, Początki

Gra Dixit 4, Początki

81,59 PLN74,17 PLN
Gra Dixit 6, Wspomnienia

Gra Dixit 6, Wspomnienia

81,59 PLN74,17 PLN
Gra Dixit 7, Wizje

Gra Dixit 7, Wizje

75,20 PLN74,17 PLN
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixel